Króliki to zwierzęta niezwykle inteligentne i komunikatywne, dlatego przy odrobinie wytrwałości oraz cierpliwości z łatwością można nauczyć je odpowiedniego zachowania, w tym także korzystania z kuwety. Zdrowe zwierzę wydala około 300 bobków dziennie, dlatego istotne jest, aby już od samego początku przebywania w naszym domu uczyło się korzystać z kuwety, ułatwiając nam tym samym utrzymanie jego przestrzeni w czystości.
Początki nauki korzystania z kuwety
Mały królik znajdujący się w nowym otoczeniu jest zwykle bardzo zestresowany i wystraszony, dlatego często krąży po swoim terenie i pozostawia swoje odchody w różnych miejscach – zarówno w swoim kąciku, jak i w całym domu.
To naturalne, że początkowo każdy kąt będzie dla niego odpowiednim miejscem na tego typu czynności. Aby jednak sprawnie i skutecznie nauczyć go korzystania z kuwety, konieczne jest częste pokazywanie mu miejsca, w którym się ona znajduje.
Królik wybiera swój ulubiony kąt, do którego nieustannie wraca. Warto właśnie w tym miejscu postawić kuwetę, a następnie zachęcać królika do wejścia do środa. Można to zrobić za pomocą smakołyków, które zwabią go swoim zapachem, lub siana lekko nasączonego moczem, które królik wyczuje i skojarzy właśnie z tą czynnością.
Jak zachęcić królika do korzystania z kuwety?
Zachęcenie królika do wejścia do kuwety nie będzie możliwe bez uprzedniego uprzątnięcia jego przestrzeni. Dlatego wszelkie bobki oraz mocz należy zebrać i przenieść do kuwety (na przykład z pomocą papieru), a pozostałości dokładnie wyczyścić, tak aby w danym miejscu nie wydzielał się żaden zapach. W przeciwnym wypadku królik wróci do miejsca, w którym uprzednio się wydalił, nie próbując nawet skorzystać z kuwety.
Wszystkie króliki to zwierzęta ogromnie lubiące czystość, dlatego jeśli nie muszą, wolą nie brudzić swojego legowiska i wydalają się w zupełnie innym kącie, oddalonym nieco od miejsca, w którym śpią. Jeśli chcemy, by kuweta była zachęcającym miejscem dla naszego pupila, należy wybrać do niej odpowiednią wyściółkę, np. w postaci pelletu drzewnego.
Wyściółka do kuwety – co wybrać?
Dobrym rozwiązaniem w kuwecie będzie pellet drzewny o normie A1, którego zakupu dokonać można w większości sklepie budowlanych lub online. Nie należy natomiast stosować żadnego rodzaju trocin, ponieważ podczas pylenia mogą one zanieczyścić oczy oraz układ oddechowy naszego pupila. W dodatku trociny nie absorbują dobrze moczu, przez co w jego przestrzeni może unosić się nieprzyjemny zapach.
Równie szkodliwym produktem w kuwecie zwierzaka okazują się żwirki bentonitowe i silikonowe niebezpieczne dla królików w przypadku połknięcia.
Dbając o zadowolenie naszych zwierzątek oraz ich zdrowie, warto także pamiętać o częstym czyszczeniu kuwety oraz regularnej wymianie wyściółki. Po każdej zmianie pelletu należy także dokładnie przepłukać kuwetę wodą, myjąc zarówno środek, jak i spód. Wilgotna kuweta o nieprzyjemnym, intensywnym zapachu odstraszy królika i spowoduje, że zacznie wydalać się w innym rogu swojego kącika.
Nauka królika korzystania z kuwety – co trzeba wiedzieć?
Nauka korzystania z kuwety dorosłych królików jest o wiele łatwiejsza i szybsza niż w przypadku młodych pupili. Każdy przypadek wymaga jednak regularności oraz codziennej, uważnej obserwacji pupila. Zwierzę często samo podpowiada właścicielowi miejsce, w którym czuje się komfortowo, a jednocześnie bardzo szybko reaguje na zapach. Dlatego podczas procesu nauczania tak istotne jest konsekwentne przenoszenie bobków oraz moczu do kuwety oraz skuteczne usuwanie zapachu z pozostałych miejsc.
Niekiedy zdarza się również, że królik od dłuższego czasu jest przyzwyczajony do korzystania z kuwety, a nagle zaczyna załatwiać się poza nią. Może to być związane z jego nadmiernym pobudzeniem hormonalnym lub stanem zapalnym pęcherza. Wówczas warto udać się do weterynarza i sprawdzić stan zdrowia naszego pupila – jeśli problem okaże się hormonalny i będzie związany z poczuciem terytorializmu królika, należy rozważyć kastrację lub sterylizację zwierzaka.