Codzienna rutyna z królikami – 5 podstawowych zasad

Bycie opiekunem królików może dawać dużo radości i satysfakcji, jednak wymaga też odpowiedniego przygotowania. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie takich zwierząt to duża odpowiedzialność. Przed decyzją o posiadaniu królika dobrze poznać ich codzienną rutynę. Poznaj 5 zasad, którymi warto się kierować, by odpowiednio zadbać o króliki.

Sprawdź stan zdrowia królika

Poranek to najlepszy moment na sprawdzenie stanu zdrowia zwierzęcia. Upewnij się, że Twój pupil nie przejawia oznak bólu i dyskomfortu, zwróć uwagę na jego ruchy i zwinność. Jeżeli zaobserwujesz coś niepokojącego, skontaktuj się z weterynarzem. Do niepokojących objawów mogących świadczyć o tym, że z królikiem dzieje się coś złego. Sprawdź, czy zwierzę ma apetyt i nie ma problemu z jedzeniem.

Zdrowe królicze śniadanie

Śniadanie to bardzo ważny posiłek w życiu królika. Zadbaj o to, aby jego dieta była zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Codzienny jadłospis królika powinien składać się z głównie z siana. Dodatkiem w diecie może być na przykład babka lancetowata, topinambur czy mieszanki dla królika.

Codzienna aktywność – zabawa i ćwiczenia

Królik to bardzo aktywne zwierzę potrzebujące dużo ruchu. Zapewnij swojemu pupilowi odpowiednią dawkę aktywności:

  • stwórz bezpieczną przestrzeń do biegania – królik powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się poruszać i skakać.zorganizuj czas na zabawę – króliki uwielbiają interakcje, dlatego zabawa z właścicielem pomoże mu w zachowaniu dobrego humoru i zdrowia. Do zabawy możesz wykorzystać tunele, kule sianule itp.
  • zapewnij towarzystwo – najlepiej zdecydować się na więcej niż jednego królika, ich wzajemne towarzystwo to doskonały sposób na codzienną dawkę ruchu.

Odpowiednia pielęgnacja

Bardzo ważnym elementem podczas codziennej rutyny z królikiem jest także codzienna pielęgnacja. Od niej w dużej mierze zależy komfort, ale także zdrowie królika. Warto poświęcić chwilę na czesanie futra – ten zabieg warto wykonywać częściej w okresie linienia. Usuwając nadmiar sierści, królik nie będzie jej zjadał, co często prowadzi do problemów trawiennych i zatkaniem. Kolejny ważny etap w pielęgnacji królika to sprawdzanie długości pazurków, a także ich przycinanie. Nie zapominaj też o sprzątaniu klatki, czyli miejsca, gdzie królik śpi i przebywa. Regularna wymiana podłoża, czyszczenie kuwety, usuwanie resztek jedzenia to podstawa.

Relaks

Zadbaj o to, aby zwierzę miało miejsce na relaks i mogło odpocząć. Unikaj puszczania głośnej muzyki, która może zwyczajnie stresować zwierzę. Dbanie o codzienną rutynę pomoże zwierzęciu zachować zdrowie i dobre samopoczucie, a także zbudować silną więź z właścicielem.