Króliki to – zaraz obok psów i kotów – jedne z popularniejszych zwierząt domowych. Ich hodowla jest prosta, co więcej są to dość ekonomiczne zwierzęta, bo ich dieta opiera się głównie na sianie i warzywach. Mimo że w dzisiejszych czasach kastracja kotów i psów jest czymś oczywistym, to kastracja królików już niekoniecznie. Dlaczego warto wykastrować królika?
Kastracja samców
Każdy właściciel królika z pewnością chce zapewnić pupilowi jak najlepsze warunki życia i zadbać o jego zdrowie. Jednym z ważniejszych aspektów dbania o zwierzę jest kastracja, zwłaszcza w przypadku samców. Dlaczego warto wykastrować królika i jak przebiega ten proces? Wykastrowanie królika przyniesie zwierzęciu wiele korzyści zdrowotnych, a nam pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu moczu, który dodatkowo jest wzmocniony zapachem pochodzącym z gruczołów znajdujących się przy odbycie. Wykastrowany królik nie tylko będzie chętniej korzystał z kuwety i nie będzie znaczył terenu, zabieg wpłynie pozytywnie także na jego zachowanie. Uszaty chłopak z pewnością stanie się łagodniejszy i bardziej przyjazny. Kastracja pozytywnie wpłynie na jego komfort życia, będzie też mniej agresywny.
Jak przebiega kastracja królika? To rutynowy zabieg przeprowadzany przez lekarza weterynarii, polegający na usunięciu jąder z najądrzami poprzez wykonanie nacięcia w mosznie i założeniu przewiązek. Królik po zabiegu powinien szybko dojść do siebie, zabieg nie jest obarczony dużym ryzykiem.
Kastracja samic
Króliki bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, bo już około 4. miesiąca życia. Co ciekawe w przeciwieństwie do innych zwierząt nie mają typowych okresów rui, co oznacza, że mogą się rozmnażać przez cały rok. Owulacja u królicy jest determinowana przez kontakt seksualny z samcem, co znacznie zwiększa możliwość jej zajścia w ciążę. Nie bez przyczyny powstało powiedzenie „rozmnażać się jak królik”.
Kastracja królików jest wskazana również ze względu na nowotwory narządów rodnych. Lekarz weterynarii wskazują, że aż 80% samiczek po 5. roku życia zmaga się z problemami zdrowotnymi, w tym ropnymi zapaleniami macicy, torbielami, cystami, nowotworami macicy, jajników, gruczołu mlekowego.
Za kastrację królików przemawiają także względy behawioralne. Królice bardzo często doświadczają ciąż urojonych, co skutkuje dużą nerwowością, a czasami nawet agresją. Niestety wyrzuty hormonów płciowych mających miejsce w czasie rujek sprzyjają chorobom narządów rodnych.
Ponieważ króliki to zwierzęta stadne, najlepiej będą czuć się w towarzystwie drugiego królika, kastracja umożliwia życie zwierząt w większych stadach w warunkach domowych. Króliki żyjące w parze będą czuły się bardziej komfortowo i będą szczęśliwsze, dlatego warto rozważyć adopcję dwóch osobników.
Na czym polega kastracja samiczki królika? Jest to zabieg polegający na usunięciu jajników i macicy wraz z rogami i częścią trzonu. Zabieg jest rutynowy i tak jak w przypadku kastracji samców powikłania po nim są rzadkie.
Jak przygotować się do zabiegu kastracji królika?
Chociaż wielu właścicieli królików ma obawy związane z zabiegiem kastracji, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w ten sposób zapewniamy zwierzęciu lepsze samopoczucie i dbamy o jego zdrowie. W końcu życie w ciągłym napięciu seksualnym nie należy do najprzyjemniejszych. Wykastrowanie królika przynosi szereg korzyści. W ten sposób można zapobiec rozwinięciu się u zwierzęcia poważnych chorób i problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym. To także skuteczny sposób na to, aby zredukować agresywne zachowania królika związane z hormonami. Jeśli chcesz, aby Twój pupil żył spokojnie, kastracja to podstawa.
Zabieg kastracji jest rutynowy i nie jest obarczony dużym ryzykiem powikłań. Mimo wszystko warto podjąć współpracę z doświadczonym lekarzem weterynarii, który posiada niezbędną wiedzę i na co dzień zajmuje się królikami. Nie decydujmy się na zabieg kastracji bez wykonania wcześniejszych badań, czyli kwalifikacji zwierzęcia do zabiegu. Przed decyzją o kastracji należy wykonać odpowiednie badania kliniczne i badania krwi. Wówczas będziemy mogli sprawdzić, czy zwierzę może być poddane zabiegowi, czy kastrację warto odłożyć na później.